Warning: The use statement with non-compound name 'Smarty' has no effect in /home/daiwtnrdpv/domains/meble4u.pl/public_html/includes/templates.class.php on line 17
Jak dobrze zaprojektować kuchnię? - Meble4u - Baza firm meblarskich
Zobacz również

Jak dobrze zaprojektować kuchnię?

Jak dobrze zaprojektować kuchnię?

Kuchnia to miejsce, które w każdym domu tętni życiem. Nasz codzienne, domowe istnienie coraz częściej przenosi się w stronę pomieszczenia kuchni niż salonu — nie jest to wyłącznie miejsce, w którym gotujemy wyśmienite potrawy, ale to centrum rodzinnych spotkań i wspólnego picia aromatycznej kawy. Dlatego tak niezwykle ważny jest wybór odpowiednich mebli — funkcjonalnych i estetycznych, jak i odpowiednie zagospodarowanie dysponowanej przestrzeni. Wielu osobom wydaje się, że stworzenie przytulnej, a zarazem praktycznej kuchni wymaga wielu poświęceń i aranżacyjnego pomysłu. Nic z tych rzeczy! Projektując kuchnię, wystarczy pamiętać o kilku złotych zasadach, które zaprezentujemy w poniższym tekście.

 

Ergonomiczne projektowanie

Na samym początku należy zadać sobie zasadnicze pytanie: jak często przesiadujemy w przestrzeni kuchni, czy regularnie w niej gotujemy i spędzamy czas, czy potrzeba nam dużo wolnej przestrzeni? Nie zawsze duża kuchnia równia się kuchni wygodnej i funkcjonalnej. Jednakże należy pamiętać, że nie ma wyłącznie jednego rozwiązania aranżacyjnego i projektu dla kuchni. Pojemna kuchnia z wyspą, stołem i dużą ilością sprzętów AGD z pewnością będzie odpowiednia dla większej rodziny, która lubi spędzać ze sobą czas podczas gotowania i spożywania posiłków. Kuchnia kompaktowa bardziej sprawdzi się w przypadku jednej osoby, która często stołuje na mieście. Warto zwrócić uwagę na płynność ruchów podczas gotowania — obijanie się o domowników lub gości, którzy usiłują Ci pomóc, z pewnością nie będzie należało do przyjemnych doświadczeń. Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję dotyczącą rozplanowania wyposażenia oraz rozmiaru i ilości poszczególnych mebli należy zastanowić się nad propozycją kuchni ergonomicznej. Ergonomia to w prostych słowach nauka o odpowiednim rozmieszczaniu odpowiednio dobranych mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Kuchnia zaprojektowana zgodnie z zasadami ergonomii będzie komfortowym miejscem pracy — bezpiecznym i wygodnym. Jeśli zastanawiają się Państwo nad połączenie kuchni z przestrzenią jadalnianą, warto zadbać o bezkolizyjną komunikację. Zanim wybierzesz wymarzone meble oraz dodatki, koniecznie przeanalizuj wszelkie kwestie praktyczne związane, np.: z rozmieszczeniem instalacji. Zanotowanie wymiarów pomieszczenia to istotna część związana z planowaniem, od której zaczyna każdy projektant. Dzięki precyzyjnym pomiarom będziemy wiedzieli ile miejsca można przeznaczyć na dana funkcjonalność.

 

Meble na wymiar

Wybierając meble do kuchni można skorzystać ze skomponowanych wcześniej zestawów, w skład których wchodzą określone meble w określonej kolorystyce i wykończeniu, co znacznie ogranicza możliwości aranżacyjne, ale z drugiej strony rozwiązanie gotowe jest od zaraz i ich cena jest stosunkowo niska. Jednakże całkowicie odmiennym rozwiązaniem jest indywidualne dobranie liczby i rodzajów mebli. Meble kuchenne można zaprojektować na wymiar tak, aby spełniały nasze wymagania oraz były funkcjonalne i wygodne. W salonie MEBLON w Rzeszowie oferowane są meble kuchenne na zamówienie na dowolny wymiar — meble projektowane są z dokładnością do 1 mm (szerokość, wysokość oraz głębokość). Do produkcji używane są wyłącznie najlepszej jakości płyty oraz akcesoria eksportowane od cenionych producentów. Dodatkowo do każdego zamówienia dołączane są personalizowanie instrukcje, które pozwalają na łatwiejszy i szybszy montaż. Warto zdecydować się na meble na wymiar, ponieważ firmy meblarskie mają coraz więcej do zaoferowania swoim klientom — począwszy od najdrobniejszych szczegółów aż po najbardziej wyszukane designy. Jeśli nasza kuchnia ma zbyt mały metraż bądź metraż posiada nietypowy układ to meble na wymiar nabierają ogromnego znaczenia - nieraz stając się jedynym możliwym rozwiązaniem. W przypadku zbyt małej kuchni istotne jest, aby wykorzystany był każdy kawałek wolnej przestrzeni. W przypadku nietypowego pomieszczenia wypełnienie go meblami o charakterze standardowym jest wręcz niemożliwe. Oprócz aspektów przestrzennych warto zwrócić uwagę na to, że meble na wymiar są oryginalne i wręcz niepowtarzalne — wszystkie wybrane przez nas elementy wyposażenia podlegają indywidualnemu zamówieniu.


Niezniszczalne blaty?

Nie ma blatów niezniszczalnych, chociaż wybrane przez nas meble powinny być trwałe, odporne na zarysowania oraz łatwe do utrzymania w czystości. Niezależnie od tego, czy blat jest laminowany, kamienny, drewniany lub ceramiczny ważne jest, aby wybrać model najlepszy w swoim rodzaju, ponieważ nie istnieją materiały, które spełniałyby w 100% wypisane wcześniej cechy idealnego blatu. Ponadto warto zwrócić uwagę na głębokość blatu. Najczęściej stosowana głębokość to 60-62 cm — na głębszym o kilka centymetrów blacie jest dość dużo miejsca na odstawienie potrzebnych podczas gotowania garnków, butelek czy innych akcesoriów. Głębszy blat to również głębsze — bardziej pojemne — szuflady. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania zyskamy więcej miejsca do przechowywania zastaw, produktów spożywczych czy zestawów garnków i patelni. Należy mieć na pamięci, że każde niestandardowe rozwiązanie będzie nieco droższe od podstawowej wersji.

 

Instalacja oświeceniowa

Oświetlenie jest kolejnym ważnym aspektem, nad którym należy się zastanowić podczas procesu projektowania kuchni. W pomieszczeniu, jakim jest kuchnia, nie wystarczy jedynie centralna lampa. Doskonałym pomysłem jest zainstalowanie kilku rodzajów oświetlenia na różnych obwodach. Jednym z oświetleń powinno być przede wszystkim oświetlenie blatu — można włączyć je niezależnie od pory dnia oraz odpowiednio odczuwanych w danej chwili potrzeb. Oświetlenie blatu powinno być bezcieniowe, co oznacza, że nie będziemy rzucać cienia na deskę, na której kroimy warzywa. Niezwykle ważne jest odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia ze względu na przystosowanie się oczu do światła — w dobrze oświetlonym pomieszczeniu będą się mniej męczyć, nawet podczas długiego przebywania w kuchni. Choć design mebli kuchennych jest oczywiście niezwykle ważną sprawą, to jednak trwałość wybranych materiałów będzie świadczyć w głównej mierze o praktycznym aspekcie Twojej kuchni. Blaty powinny być odporne, chociaż w najmniejszym stopniu, na wysokie temperatury, urazy mechaniczne oraz wszelkie zabrudzenia. W dzisiejszych czasach największą sławą cieszą się blaty kamienne oraz kompozytowe — choć najdroższe, to jednak niezwykle trudno jest je uszkodzić.

 

Wybór kolorów oraz materiałów

Kuchnie urządzone w stylu nowoczesnym coraz częściej podążają w stronie perfekcyjnego minimalizmu i prostoty. Czasami kuchni sprawia wrażenie wnętrza zbyt sterylnego, w którym nic się nie dzieje — jednakże coraz częściej to wyłącznie pozory. W nowoczesnej kuchni najczęściej panuje połysk — światło odbija się od frontów kuchennych szafek oraz szkła, która coraz częściej jest stosowane w aranżacjach. Mebel stworzone w kolorze czarnym lub białym są dość proste, co jednak nie wyklucza ich wysokiej funkcjonalności oraz możliwości dobrego przechowywania poszczególnych artykułów spożywczych. Często można spotkać kontrastowe połączenia, które, np.: są poprzeplatane zimnym blaskiem szkła i chromu. W modernistycznej kuchni ponadto sprawdzą się takie żywe i intensywne kolory, jak: czerwień, żółty czy niebieski. Ciekawym pomysłem jest połączenie sterylnej powierzchni mebli z materiałem, jakim jest drewno — może zdobić szafki, ściany, a nawet podłogę. Jednobarwna zabudowa w postaci szafek, blatów i paneli naściennych porządkuje zastaną przestrzeń, natomiast zabudowa wykonana w jasnej barwie optycznie ją powiększa — zalecana jest do kuchni o mniejszym metrażu.

 

Niebanalna magia akcesoriów

Akcesoria oraz sprzęt AGD koniecznie dopasuj do stylu życia domowników. Jeśli domownicy nie potrafią obejść się bez kawy, warto zainwestować w dobry ekspres. Warto pamiętać, aby postawić na sprzęty pochodzące z tej samej linii wzorniczej lub przynajmniej na zbliżone do siebie designem i kolorem modele. Dzięki takim zabiegom zachowają Państwo w komfortowym wnętrzu harmonijną, a zarazem spójną konwencję stylistyczną. Przedmiotami, które koniecznie przydadzą się w przestrzeni kuchni, będą m.in.: relingi zamontowane do ściany, na których można zawiesić kuchenne akcesoria oraz półeczki przeznaczone specjalnie na przyprawy. W planowaniu kuchni naprawdę warto zacząć od wyboru potrzebnych urządzeń i akcesoriów. Kuchnie to wnętrza występujące w różnorodnych wielkościach i choć w większości projektów przyjmuje się standardowe wymiary, często odkrywamy, że w większym domu znacznie wygodniej będzie się funkcjonowało z kuchenką sześciopalnikową. Ponadto dobry plan kuchni musi również uwzględniać miejsce przeznaczone do segregacji odpadków. Designerski czajnik czy niebanalna deska do krojenia - to właśnie tego typu szczegóły tworzą niepowtarzalny klimat kuchni. Każdy, nawet najdrobniejszy, szczegół w kuchennej kompozycji sprawia, że pomieszczenie nabiera indywidualnego, wręcz wyjątkowego charakteru, a jednocześnie będzie dopasowane do Twoich własnych potrzeb. Wyposażenie kuchni to przede wszystkim przedmiotu codziennego użytku, których priorytetowym zadaniem jest ułatwienie przygotowania posiłków, jednakże nie należy zapominać, że zarówno kuchnia, jak i jej wyposażenia mają również odgrywać funkcję ozdobną.

Sztuka projektowania i odpowiedniego organizowania przestrzeni zdecydowanie nie jest łatwą rzeczą. Jednakże stosując się do powyżej wypisanych porad i inspiracji można samodzielnie stworzyć pomieszczenie nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne i co najważniejsze ergonomiczne. Dzięki prawidłowemu projektowi kulinarne przygody są o niebo łatwiejsze i przyjemniejsze. W dobrze urządzonej kuchni każdy przedmiot ma swoje miejsce, a przestrzeń wraz z zabudową podzielone są na uporządkowanych stref pracy.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy