Zobacz również

Kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnia w stylu prowansalskim

Projektując kuchnię należy zadbać o to, by była przyjemnym miejscem do przygotowywania posiłków, ale też stanowiła funkcjonalne pomieszczenie do przechowywania sprzętów czy naczyń. Estetyka urządzenia jej wnętrza jest zarówno ważna, w końcu to w niej spędzamy poranek, więc warto nastroić się pozytywnie na resztę dnia. Przyjemne odczucia każdego dnia zapewni kuchni urządzenie jej w stylu prowansalskim.

Prowansja kojarzy się przede wszystkim z polami lawendy, jej przyjemnym zapachem oraz smacznym, domowym jedzeniem. Taka jest kuchnia zaaranżowana w tym stylu. Jej główne elementy to wyeksponowane marmury i drewniane belki, parkiety, kwiatowe motywy oraz meble z kutego żelaza, często z dodatkiem kiści winogron, kłosami zbóż lub motywem roślinnym. Zamiast drzwiczek w szafkach stosuje się zasłonki z barwnymi, kwiatowymi motywami, a na powbijanych w ściany haczykach wiszą porcelanowe, ozdobne naczynia. Popularnym rozwiązaniem jest też ceglana zabudowa oraz kaflowe solidne piece Art-A, ale na ich miejscu często pojawia się już zwykła kuchenka gazowa inox.

Stół musi być koniecznie drewniany, pomalowany na żółty lub biały kolor, a ustawione wokół niego krzesła w tym samym stylu powinny posiadać kolorowe siedziska obite gładką, wzorzystą tkaniną. Ważnym elementem dekoracji używanym przy kuchni prowansalskiej jest także bukiet świeżej lawendy na stole lub woreczki z suszoną rośliną zawieszone na ścianach lub rozłożone na półkach szafek. Nie można zapomnieć również o haftowanych serwetkach, zasłonach i firanach z frędzlami czy dużym stojącym zegarze w kącie kuchni. Na parapecie warto zaś ustawić doniczki z ziołami.

Podstawowa paleta kolorystyczna kuchni prowansalskiej to biel, popiel, żółć, róż, brąz oraz oczywiście fiolet. W tak urządzonej kuchni każdy posiłek i jego przygotowanie z pewnością będą nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością dla zmysłów.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (5 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (4 opinie)