Kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnia w stylu prowansalskim

Projektując kuchnię należy zadbać o to, by była przyjemnym miejscem do przygotowywania posiłków, ale też stanowiła funkcjonalne pomieszczenie do przechowywania sprzętów czy naczyń. Estetyka urządzenia jej wnętrza jest zarówno ważna, w końcu to w niej spędzamy poranek, więc warto nastroić się pozytywnie na resztę dnia. Przyjemne odczucia każdego dnia zapewni kuchni urządzenie jej w stylu prowansalskim.

Prowansja kojarzy się przede wszystkim z polami lawendy, jej przyjemnym zapachem oraz smacznym, domowym jedzeniem. Taka jest kuchnia zaaranżowana w tym stylu. Jej główne elementy to wyeksponowane marmury i drewniane belki, parkiety, kwiatowe motywy oraz meble z kutego żelaza, często z dodatkiem kiści winogron, kłosami zbóż lub motywem roślinnym. Zamiast drzwiczek w szafkach stosuje się zasłonki z barwnymi, kwiatowymi motywami, a na powbijanych w ściany haczykach wiszą porcelanowe, ozdobne naczynia. Popularnym rozwiązaniem jest też ceglana zabudowa oraz kaflowe solidne piece Art-A, ale na ich miejscu często pojawia się już zwykła kuchenka gazowa inox.

Stół musi być koniecznie drewniany, pomalowany na żółty lub biały kolor, a ustawione wokół niego krzesła w tym samym stylu powinny posiadać kolorowe siedziska obite gładką, wzorzystą tkaniną. Ważnym elementem dekoracji używanym przy kuchni prowansalskiej jest także bukiet świeżej lawendy na stole lub woreczki z suszoną rośliną zawieszone na ścianach lub rozłożone na półkach szafek. Nie można zapomnieć również o haftowanych serwetkach, zasłonach i firanach z frędzlami czy dużym stojącym zegarze w kącie kuchni. Na parapecie warto zaś ustawić doniczki z ziołami.

Podstawowa paleta kolorystyczna kuchni prowansalskiej to biel, popiel, żółć, róż, brąz oraz oczywiście fiolet. W tak urządzonej kuchni każdy posiłek i jego przygotowanie z pewnością będą nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością dla zmysłów.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (12 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)

Smart Future, czyli „inteligentna przyszłość...
Sofa to element wyposażenia przestrzeni wypoczynk...
Metal to materiał idealny do tworzenia mebli ogro...
Sypialnia dla wielu osób jest najważniejsz...
Salon to przestrzeń, która nie tylko powin...
Chcesz zaaranżować swoje poddasze? Nie potrzeba ...